İlk bilmemiz gereken husus bir tür damarsal hastalık olduğudur. Tehlikeli olabildiği gibi hastalık olarak ele alınmayan tipide bulunmaktadır. Bu nedenle mutlaka hastalığı, çeşitlerini, belirtilerini çok iyi tanıyıp, gerek görülmesi halinde gerekli işlemi yapmalıyız. Bunu için sayfada sizlere detaylı bilgiler vereceğiz.

Damar Genişlemesi

Kaç çeşit varis hastalığı vardır?
Biri tehlikesiz olmak üzere 3 farklı varis çeşidi bulunmaktadır. Kılcal damar hastalık olarak kabul görmeyip, bacaklarda sızlama dışında herhangi bir şikayeti yoktur. Orta ve kalın varisler ise mutlaka bilimsel yöntemlerle tedavi edilmesi gerekmektedir. Önlem alınmaması halinde ciddi sıkıntılara neden olmaktadır.

Hangi nedenlerden dolayı oluşur?
Orta ve kalın venler toplardamarlarda görülen bir hastalık olup, damar genişlemesi olarak aktarılır. Evet sorunun kaynağı damarların genişlemesi olup, damar genişlemesine neden olan etkenleri ele almak gerekir. Toplardamarların görevi kirli kanı kalbe ve akciğerlere taşımak olup, aşağıdan yukarı tek yönlü olarak görev yapmaktadır. Kanın geri kaçmasını ve damarlarda beklemesini önlemek için kapaklar olup, bunların bozulması ile birlikte toplardamarlarda kan akışı bozukluğu meydana gelir. Bu durum damarların genişlemesi ve nihayetinde varis hastalığını ortaya çıkarmaktadır.

Bacaklarda Ağrı, Kaşıntı ve Kramp
Kılcal damar problemi dışında şikayetler hep aynı olup, özellikle öğlen sonra ve akşama doğru ortaya çıkan yorgunluk hissi, bacaklarda ağrı ve kramp ile devam etmektedir. Nedeni toplardamarlarda bekleyen kanın pıhtılaşması olup, gece uykunuzdan çok defa kramp ile uyanırsınız. Bu şikayetler aç gözlü insanların iştahını kabartmakta olup, kısmen bu şikayetlerin azaltılmasına yönelik olan ilaç, krem ve bitkisel ürünleri sanki tedavi ediyormuş gibi satmaktadır.

Tedaviler yalnızca cerrahi yöntemle olur
En küçük varis dediğimiz kılcal damarlarda dahil olmak üzere tedavisi cerrahi yöntemlerle yapılmaktadır. Bunun için alanında tecrübeli kalp damar cerrahi uzmanı seçilmesi gerekir. Gelişen teknoloji ile birlikte ameliyata gerek kalmadan sadece 10 dakika gibi kısa bir sürde lazer, radyo frekans, köpük ve skleroterapi yöntemi ile büyüklüğü be kadar olursa olsun tedavi edilmektedir. Aşağıda yer alan video’da köpükle nasıl yapıldığını görebilirsiniz.

Yukarıda bahsi geçen sorunları yaşıyorsanız Prof. Dr. Hasan Berat CİHAN Idea Kliniği Kadıköyde ücretsiz muayene imkanı sunmaktadır.  http://www.varisistanbul.com/varis-nedir-kimlerde-gorulur.html

Yorum yapılmamış


WhatsApp Destek
İletişim Bilgilerimiz

yeni