Bir çok hastalığa göre daha ılımlı olan Varis belirtileri ile kolayca anlaşılabilen bir hastalıktır. Her ne kadar insanlarımız bu belirti ve şikayetleri dikkate almayıp, son ana kadar beklese de siz böyle yapmayın. Aşağıda yer alan bulgu ve şikayetleri yaşıyorsanız mutlaka bir kalp damar cerrahi uzmanına muayene olmalısınız. İstanbul’da yaşıyor yada gelme imkanınız varsa Prof. Dr. Hasan Berat Cihan tarafından muayeneniz ücretsiz olarak yapılmaktadır.

Bacaklarda Ağrı / Sızlama
Varis hastalığı daha önceki konularımızda ele aldığımız gibi 3 gruba ayrılmaktadır. Kılcal, orta ve kalın varis olmak üzere bunların belirti ve şikayetleri farklılık gösterebilmektedir. Kılcal damar problemi yaşayanlarda sadece sızlama görülmekte olup, çok fazla ciddiyeti yoktur. Fakat kötü görünümle uğraşmamak için tedavi olmanız önerilir. Bacaklarda halsizlik ve ağrı en önemli damar genişlemesi belirtileri arasında yer alıp, tek başına bacak ağrısı teşhis için yeterli değildir. Aynı şekilde akşamları ortaya çıkan kramp problemi sonuca ulaşmak için önemlidir.

Damarlarda Anormal Görünüm
Sürekli ilerleme durumunda olan toplardamarlardaki genişleme bir noktadan sonra kolayca cilt üzerinden görülebilir. Bunu anlamak için özellikle 10-15 dakika ayakta durmanız gerekmektedir. Bu süreçten sonra bacaklarınıza baktığınızda damarların ciltten dışarı taştığını görebilirsiniz. Aşağıda yer alan resimde gösterilmektedir.

Damar Genişlemesi Resimleri

Ciltte Renk Değişikliği
İşte bu noktaya geldiğinizde tehlike sinyalleri artmış demektir. Ağrı, kramp, şişlik vs bir noktaya kadar idare edilebilir. Fakat bacaklarda sertleşme ve ciltte renk değişikliği meydana gelmesi her an için kanamaya neden olacağı anlamına gelmektedir. Damar çatlaması ile ortaya çıkan kanamalar bazen durdurması zor olup, tampon uygulaması gerekir. Kanamalar bacaklarda iyileşmeyen yaralara yani varis ülseri dediğimiz sıkıntıya neden olmaktadır.

Bu Şikayetlerden Kaçını Yaşıyorsun?
Bir çok varis hastası doktora başvurduğunda aslında doğru bir şüphe ile gelmektedir. Özellikle ağrı, kramp ve kaşıntıyı bir araya getirmeniz damar genişlemesi hastalığı olduğunu anlamak için yeterlidir. Yada cilt dışına taşan damarların başka bir açıklaması olmayacaktır. Sizde bu şikayetleri yaşıyorsanız fazla zaman kaybedip, hastalığın ilerlemesine neden olmadan mutlaka bir kalp damar cerrahi uzmanına başvurmalısınız.

İstanbul, Ankara ve İzmir’de Ücretsiz Muayene
Şikayetlerinizin nedenini öğrenmek ve hastalığın teşhisi için idea klinikleri ücretsiz muayene hizmeti vermektedir. İstanbul, Ankara ve İzmir’de bulunan kliniklerine randevu alarak gelmeniz yeterli olacaktır.  
http://www.varisistanbul.com/varis-belirtileri-nelerdir.html
http://www.varistedavi.gen.tr/varis-belirtileri

Varis Belirtileri Nasıl Anlaşılır? için 20 yorum yapılmış


admin
26 Şubat 2018

Ameliyat başarılı olduysa Her çeşit sporu
yapabilirsiniz..

okan
10 Mart 2018

bacağımda varisli bir damar var .tedavisi ile ilgili bilgi almak istiyorum ..

admin
12 Mayıs 2018

Merhaba kliniğimizden 02163570003 nolu telefonumuzla randevu slıpücretsiz muayene olabilirsiniz.. ya da whatsup tan varis görüntülerinizi göndereebilirsiniz..6

can
19 Temmuz 2018

hocam benim varislerim var küçük küçük yeni başlıyor sayılır varis çorabı kullansam işe yarar mı?

admin
20 Temmuz 2018

Merhaba
Varis çorabı tedavi etmez, rahatlatır, ilerlemesini engeller tabi devamlı kullanırsanız..tek çare onları yok etmek.
Saygılar

lale
20 Temmuz 2018

bacaklarımda kılcal ve büyük damarlar şeklinde varisler var tedavileriniz hakkında bilgi almak istiyordum.

admin
20 Temmuz 2018

Merhaba, köpük tedavisi, mikro skleroterapi
Lazer tedavisi uyguluyorum.. bütün varislerinizden kurtulursunuz.
Saygılar

sena
1 Ağustos 2018

kolay gelsin hocam benim bacaklarımın arkasında kırmızı ama cok büyük olmayan damarlar var varis olamasından şüpheleniyorum bana rahatsızlık vermiyo çok fazla ama ilerde çok sorun yaşar mıyım tedavisi şimdiden mümkün mü?

Asistan
6 Ağustos 2018

muayene olmalısınız görelim durumunuza göre size yardımcı olamaya çalışırız
0542 231 2823 veya 0216 357 00 02

nuran
1 Ağustos 2018

hocam 4 aylık oğlum var ve hamilelikte varisim oldu ağrım yok sadece göresel olarak rahatsiz edyor ne yapmam lazım ?

Asistan
4 Ağustos 2018

Muayene olmalısınız genel durumunuza bir bakılır emzirme döneminiz geçtikten sonrada tedavi planlanabilir
0542 231 2823 veya 0216 357 00 02

mercan
6 Eylül 2018

hocam diş varsim var ve ağrım yok sadece bilirgin ve görüntü bni rahatsız ediyor yardimci olursnz sevinirm?

Asistan
14 Eylül 2018

genel durumunuzu görmek gerekir 02163570002 nolu hattımızdan bize ulaşabilirsiniz

emel
14 Eylül 2018

hocam küaforum ve ayakta kalıyorum varisim var ama tam dizim orda kalın dişia çikmiş varisim ve ne yapmam lazım?

Asistan
14 Eylül 2018

öncelikle muayene olmalısınız genel durumunuz değerlendirilir uygun tedaviler yapılabilir detaylı bilgi almak için 05422312823 nolu hattımızdan bize ulaşabilirsiniz.

Eda
5 Kasım 2018

Şuam 27yaşımdaym. 15imden beri farkettiğim vatislerşm var. Artış farketmedim. Çorap giysem yeterli olur mu? Tedavi olmalı mym ?
merhaba.çorap giymek olan varisi yok etmez.sadece başka çıkmasına önlem amaçlı giyilebilir.dilerseniz 02163570002-03 numaralardan ücretsiz randevu için bilgi alabilir randevu oluşturabilirsiniz.sağlıklı günler

savaş
20 Kasım 2018

merhaba hocam varis şikayetlerim var her iki bacağım da da ne yapmalıyım ?
merhaba.Kliniklerimizde genisligi 0.1 mm-25 mm arasindaki tüm varisleri (uzunlugu ve yayginligi ne kadar olursa olsun) yeni nesil ameliyatsiz yöntemler lazer, mikro skleroterapi, radyofrekans, köpük tedavisi uygulanmaktadır.dilerseniz 02163570002-03 numaralardan ücretsiz randevu için bilgi alabilir randevu oluşturabilirsiniz.sağlıklı günler

Uğur
3 Ocak 2019

Kılcallara da köpük yapıyor musunz?
merhaba.evet yapılıyor

Sultan
7 Şubat 2019

hocam tedavide ilaç radyo frekans ya da lazer e neye göre karar veriyorsunuz.
merhaba.verisin yoğunluğuna ve kalınlığına göre karar veriliyor.bizim muayenelerimiz ücretsizdir dilerseniz 02163570002-03 numaralardan ücretsiz randevu için bilgi alabilir randevu oluşturabilirsiniz.sağlıklı günler

azra
4 Nisan 2019

hocam bacaklarımda gözüme takılan yeşil damarlar var beni çok rahatsız ediyor tedavisi mümkün mü ?
MERHABA.EVET KÖPÜK İŞLEMİ İLE TEDAVİSİ MÜMKÜNDÜR.dilerseniz 02163570002-03 numaralardan ücretsiz randevu için bilgi alabilir randevu oluşturabilirsiniz.sağlıklı günler


WhatsApp Destek
İletişim Bilgilerimiz

yeni