Bir çok hastalığa göre daha ılımlı olan Varis belirtileri ile kolayca anlaşılabilen bir hastalıktır. Her ne kadar insanlarımız bu belirti ve şikayetleri dikkate almayıp, son ana kadar beklese de siz böyle yapmayın. Aşağıda yer alan bulgu ve şikayetleri yaşıyorsanız mutlaka bir kalp damar cerrahi uzmanına muayene olmalısınız. İstanbul’da yaşıyor yada gelme imkanınız varsa Prof. Dr. Hasan Berat Cihan tarafından muayeneniz ücretsiz olarak yapılmaktadır.

Bacaklarda Ağrı / Sızlama
Varis hastalığı daha önceki konularımızda ele aldığımız gibi 3 gruba ayrılmaktadır. Kılcal, orta ve kalın varis olmak üzere bunların belirti ve şikayetleri farklılık gösterebilmektedir. Kılcal damar problemi yaşayanlarda sadece sızlama görülmekte olup, çok fazla ciddiyeti yoktur. Fakat kötü görünümle uğraşmamak için tedavi olmanız önerilir. Bacaklarda halsizlik ve ağrı en önemli damar genişlemesi belirtileri arasında yer alıp, tek başına bacak ağrısı teşhis için yeterli değildir. Aynı şekilde akşamları ortaya çıkan kramp problemi sonuca ulaşmak için önemlidir.

Damarlarda Anormal Görünüm
Sürekli ilerleme durumunda olan toplardamarlardaki genişleme bir noktadan sonra kolayca cilt üzerinden görülebilir. Bunu anlamak için özellikle 10-15 dakika ayakta durmanız gerekmektedir. Bu süreçten sonra bacaklarınıza baktığınızda damarların ciltten dışarı taştığını görebilirsiniz. Aşağıda yer alan resimde gösterilmektedir.

Damar Genişlemesi Resimleri

Ciltte Renk Değişikliği
İşte bu noktaya geldiğinizde tehlike sinyalleri artmış demektir. Ağrı, kramp, şişlik vs bir noktaya kadar idare edilebilir. Fakat bacaklarda sertleşme ve ciltte renk değişikliği meydana gelmesi her an için kanamaya neden olacağı anlamına gelmektedir. Damar çatlaması ile ortaya çıkan kanamalar bazen durdurması zor olup, tampon uygulaması gerekir. Kanamalar bacaklarda iyileşmeyen yaralara yani varis ülseri dediğimiz sıkıntıya neden olmaktadır.

Bu Şikayetlerden Kaçını Yaşıyorsun?
Bir çok varis hastası doktora başvurduğunda aslında doğru bir şüphe ile gelmektedir. Özellikle ağrı, kramp ve kaşıntıyı bir araya getirmeniz damar genişlemesi hastalığı olduğunu anlamak için yeterlidir. Yada cilt dışına taşan damarların başka bir açıklaması olmayacaktır. Sizde bu şikayetleri yaşıyorsanız fazla zaman kaybedip, hastalığın ilerlemesine neden olmadan mutlaka bir kalp damar cerrahi uzmanına başvurmalısınız.

İstanbul, Ankara ve İzmir’de Ücretsiz Muayene
Şikayetlerinizin nedenini öğrenmek ve hastalığın teşhisi için idea klinikleri ücretsiz muayene hizmeti vermektedir. İstanbul, Ankara ve İzmir’de bulunan kliniklerine randevu alarak gelmeniz yeterli olacaktır.  
http://www.varisistanbul.com/varis-belirtileri-nelerdir.html
http://www.varistedavi.gen.tr/varis-belirtileri

Varis Belirtileri Nasıl Anlaşılır? için 11 yorum yapılmış


selinözer
19 Eylül 2017

Bacaklar da ağrı ve yanma oluyor buna o anda geçmesi için ne yapmalıyız ve nasıl önlenir daha çok geceleri oluyor ,ve sebebi ne olabilir , yorumunuzu bekliyorum hocam, teşekkürler

admin
26 Şubat 2018

Varisleriniz varsa öncelikle tedavi olmalısınız. Yoksa huzursuz bacak yönünden tedavi olmalısınız..

fatih
21 Eylül 2017

Varis ameliyatı oldum 3 ay oldu spor yapabilirmiyim Ne tür spor olabilir?

admin
26 Şubat 2018

Ameliyat başarılı olduysa Her çeşit sporu
yapabilirsiniz..

halil
1 Kasım 2017

merhabalar eşimin diz altı kısmında ayaklarında ağrılı varis mevut 7 yıl önce iğneli tedavi gördü geçmedi 0 seans ameliyat dediler emekliyiz sizde ameliyat fiyatları hakkında bilgi alabilirmiyim.selamlar
Prof.dr Hasan berat cihan
Merhabalar biz ameliyat yapmıyoruz köpük tedavisi mikroskleroterapi ve gerekirse lazer uyguluyoruz. Bu işlemlerin ücretleride muayene esnasında veriliyor varisin yoğunluğuna ve yapılacak tedaviye göre değişmekte fiyatlar

hasan hüseyin
7 Mart 2018

hocam sağ bacağımda çok şiddetli bir ağrı ve yanma oluyor iç varis olma ihtimali var mı?
Prof.dr Hasan Berat Cihan
Merhabalar muayene olmadan birşey söylememiz doğru olmaz

Anonim
10 Mart 2018

bacağımda varisli bir damar var .tedavisi ile ilgili bilgi almak istiyorum ..
prof.dr hasan berat cihan
merhabalar.köpük tedavisi mikro skleroterapi ve ardından kalan kılcak damarlara lazer tedavisi uyguluyoruz.
dilerseniz 0542 231 28 23
0216 357 00 02
0216 357 00 03 nolu telefonlardan detaylı bilgi alabilirsiniz.sağlıklı günler

admin
16 Mart 2018

Merhaba
Ücretsiz muayenemiz sonucuna göre köpük tefavisi ve gerekirse lazer tefavisi ile varislerinizden kurtulabilirsiniz.
Saygılar..

okan
10 Mart 2018

bacağımda varisli bir damar var .tedavisi ile ilgili bilgi almak istiyorum ..

admin
16 Mart 2018

Merhaba
Ücretsiz muayenemiz sonucuna göre köpük tefavisi ve gerekirse lazer tefavisi ile varislerinizden kurtulabilirsiniz.
Saygılar..

Hatice
13 Nisan 2018

Hocam bacaklarımda aşırı derecede kaşınma var. gece kramp giriyor. bunlar varis belirtisi midir. dışarıda damar yok
prof.dr. hasan berat cihan
merhabalar.varis kramp ve kaşıntı yapabilir.muayene olmanızı tavsiye ederim.sağlıklı günler