Varis AmeliyatıBu tedavi yöntemi  ameliyathane koşulları içinde, genel anestezi altında, çoğunlukla günümüzde spinal anestezi dediğimiz belden uyuşturma yöntemi ile bacaklarımızdaki varisleşmiş olan yüzeyel ana toplar damarların bacağın en üst kısmında ve diz altı seviyesinde iki adet cerrahi kesi ile cerrahi olarak damar içinde  ilerletilen bir tel yardımıyla çıkarılması demektir. Yapılan diğer küçük kesiler ile  pake adını verdiğimiz diğer varisli damarlar da çıkarılır.Operasyon  genel anestezi ile yapıldığından hastanın operasyona hazırlanma süresi uzar  ve yapılan cerrahi işlem süresi ile birlikte operasyon süresi bir kaç saati bulabilir. İşe ve normal hayata dönüş yaklaşık 1-2 hafta sonra mümkündür. İlerlemiş varislerin tedavisi için yaklaşık yüz yıllık bir geçmişi olan, uzun süreli sonuçları hakkında en çok bilgiye sahip olduğumuz tedavi yöntemidir.Çağdaş tedavi yöntemleri yaygınlaştıkça yapan klinik ve doktor sayısı azalmıştır.

Stripping varis ameliyatının yan etkileri;

Operasyon sonrasında hastaların bir gece hastanede kalmaları gerekir. Bazı hastalarda spinal anesteziye bağlı gelişen yan etkilere bağlı şiddetli baş ağrısı gelişebilir ve bu yüzden hastane yatış süresi uzayabilir.

İyileşme döneminde hastaların 10 gün yara bakımı ve pansuman yaptırmaları, antibiyotik, ağrı kesici ilaçlar kullanmaları gerekir.

İyi bir sonuç alınması için en az 3 ay yüksek basınçlı varis çorabı giymeleri gerekir.

Kesilere bağlı kozmetik sorunlar yaşanır.

Yaklaşık her beş hastadan birinde çıkarılan varisli vene yapışık bulunan sinirinin hasarlanmasına bağlı çoğunlukla hayat boyu sürebilen ayak bölgesinde uyuşma, hissizlik yakınması olabilir.

Geliştirilen modern tedavi yöntemlerinin kullanımının artması ve hastalar tarafından cerrahi yöntemin olumsuz etkilerinin bilinmesine bağlı olarak günümüzde kullanımı giderek azalmaktadır.

Yorum yapılmamış


WhatsApp Destek
İletişim Bilgilerimiz

yeni