Varis SkleroterapiSKLEROTERAPi (AMELİYATSIZ VARİS TEDAVİSİ) NEDİR? Hoş bir görünüşe sahip olmayan yüzeye çıkmış olan damarların tedavisidir. Kılcal damar çatlamaları, telenjiektaziler ve varisler bacaktaki çalışması bozulmuş, istenmeyen damarlardır. Varis tedavisinde damarların içine ince iğnelerle ilaç enjekte edilir. Ince ve kalın varisler ve kılcal damar çatlamaları skleroterapi ile başarılı bir şekilde tedavi edilebilmektedir.

GÜVENİLİRMİDİR? AĞRI DUYARMIYIM? Skleroterapi varisli damarların tedavisinde çok etkilidir.Tedavi gören kişi aynı gün işlerine dönebilmektedir.Yüzeydeki varislerin yok olması için birkaç tedavi gerekli olabilir. Tedavi edilen varisler tamamen yok olmadan önce, birkaç hafta için olduğundan daha kötü görünebilir. Bu sebeple, tedavinin iyi planlanması veya özel durumlardan birkaç hafta önce yapılması tavsiye edilmektedir.

SONUÇLAR KALICIMIDIR? Skleroterapi ile yok edilen varisler tekrarlamazlar. Ancak bazı hastalarda seneler icinde yeni kılcal damar çatlamaları meydana gelebilmektedir. Fakat bunlar daha önceki kılcal damar çatlamalarının geri dönmesi olarak anlaşılmamalıdır, bunlar sonradan oluşabilecek yeni varislerdir.

BU TEKNİK NASIL ÇALIŞIR? Skleroterapi için kullanılan ilaçlar, alkol ve sodyum tetradesil içermektedir. Bu ilaçlar varisli damarın iç duvarında kimyasal bir hasar oluşturur. Bunun sonucunda damar duvarında mikroskobik bir yara olusur ve damarın duvarları birbirine yapışır. Böylece varisler once sertlesir ve sonra tamamen kaybolurlar.

BİLİMSEL OLARAK KANITLARI: Yıllar boyunca birçok ülkede yapılmakta olan klinik deneyler, Skleroterapi’nin eğitimini almış uygulayıcılar tarafından uygulanması durumunda, varis ve kılcal damarların ortadan kaldırılmasında güvenli bir yöntem olduğunu göstermektedir.

SKLEROTERAPİ  HER VARİS HASTASINDA İŞE YARAR MI? Skleroterapi uygulanan birçok kişide tamamiyle iyileşme yada en azından büyük bir ölçüde iyileşme görülecektir.

UYGULAMA ACI VERİCİMİDİR? Skleroterapi uygulamasını kabul etmiş olan çoğu hasta, iğnelerin aslında ne kadar ağrısız ve acısız olduğunu farkettiklerinde çok şaşırmışlardır. Küçük bir çimdikleme yada sivrisinek ısırığı hissedilmektedir. Genellikle hissedilen bununla sınırlıdır. Bazen iğneden sonra hafif bir yanma hissedilebilir, ancak bu yanma çok hızlı bir şekilde azalır ve yok olur.

KAÇ SEANS TEDAVİYE İHTİYACIM OLACAK? Tam olarak temizlenmesi veya iyiye gitmesi için gerekli tedavi sayısı hastadan hastaya varislerin durumuna ve kılcal damar çatlamalarına bağlı olarak değişim göstermektedir. Genellikle en fazla 1 ila 4 seans yada biraz daha fazla seansa gereksinim duyulabilir. Bağımsız varisler genellikle 1 ila 3 seans ile yok olmaktadır.

TEDAViYE GELMEDEN ÖNCE NELERE DIKKAT  ETMELIYIM…!!!

1-Uygulama esnasında giymek için  şort yada tayt getirebilirsiniz.

2-Lütfen tedavi gününde vücut losyonu,krem veya banyo yağı türevi maddeler kullanmayınız. Bu tür maddeler cildinizi kayganlaştýrdığından dolayı bandajların yapışmasını engeller.

3- Lütfen tedavi sabahı bacaklarınıza epilasyon veya traş yapmayınız. Tedavi esnasında uygulanacak alkol küçük kesiklerde yanmalara neden olacaktır.

4- Tedavi gelmeden önce banyo yapılma ve cilt temizliğine özen gösterilmelidir.

Skleroterapi sonrası ilk günlerde tedavi uygulanan bölgelerde damarlar çirkin ve morarmış görülebilir. Ve bu durum yaklaşık 1-2 hafta sürebilir. Uygulama bölgelerine hekiminiz tarafından tavsiye edilen krem ya da jeller günde 2-3 kez uygulanarak yakınmalar ve renk değişiklikleri azaltılabilir. İşlem sonrası 2-3 ay a kadar skleroterapinin tam sonuçları beklenmemelidir. Ortaya çıkabilecek ciltteki renk değişiklikleri de zaman içinde kaybolacaktır.

Yorum yapılmamış


WhatsApp Destek
İletişim Bilgilerimiz

yeni