RADYO FREKANS TEDAVİSİ

Ses dalgaları ile oluşan yüksek ısı enerjisi ile varisli damarların kapatılması yöntemidir. Bacakta genişlemiş ve ileri derecede yetmezlik gelişmiş yüzeyel safen toplar damarına, diz ya da diz altı bölgeden lokal uyuşturma yapılarak ultrasonografi rehberliğinde Radyo Frekans kateteri yerleştirilir. Damar içindeki kateter uzunluğu boyunca, lokal anestezik, adrenalin ve bikarbonat içeren yaklaşık 500-1000 ml serum fizyolojik sıvı cilt altı dokulara ve tedavi edilecek damarın etrafına zerkedilir. Bu işlemden sonra radyo frekans enerjisi verilerek oluşan yüksek ısı ile damar duvarı içeriden yakılarak kateter damardan çıkarılır.

İşlem ameliyathane koşullarında yapılabilir, hastaların tolerans derecesine göre değişmek üzere bazen spinal, genel anestezi ya da hastayı rahatlatmak amacıyla sedasyon sağlayan ilaçların damar yoluyla verilmesi gerekebilir. İşlem süresi deneyimli ellerde 30-40 dk’dır. Ve hastalar genellikle aynı gün taburcu edilirler. Dezavantajları arasında, hastaların işlemden sonra uzun süre uzun süre elastik bandaj ve yüksek basınçlı çorap giyilmesi zorunluluğunun olması ve işlemden sonraki birkaç ay sonra bacağın ön ve arka kısmında kalan varisli damarlar için tekrar köpük tedavisi ya da skleroterapi gereksiniminin olması dolayısıyla tedavi maliyetinin ve süresinin uzun olması sayılabilir.

Radyo frekans varis tedavisi bir diğer kullanıldığı varis tipiysa kılcal damar çatlamalarıdır,telenjiektazi denilen bu kılcal damarlar 1-2 seansta tamamen yok edilebilmektedir.Bu tedavi seçeneği ayrı bir sayfada incelenecektir. http://www.varisistanbul.com/radyofrekans-tedavisi.html

 

Yorum yapılmamış