İlk kez 1994 yılında variköz venlerin tedavisinde kullanılmaya başlanan köpükle varis tedavisi;  geliştirilen uygulama teknikleri ve başarılı sonuçlarının uzun dönem klinik araştırmalar sonucunda ortaya konması ile  günümüzde etkin tedavi yöntemi olmuştur.

kopukle-varis-tedavisi

Skleroterapide kullandığımız ilacın (Polidocanaol) enjektörler içinde belirli oranda hava ile karıştırılması ile elde edilen köpük variköz ven içine enjekte edilerek uygulanır. Köpük sklerozan varisli damar içinde kan ile yer değiştirir ve bu sayede damar duvarı ile direkt temas eder. Bu da ilacın etkinliğini ve tedavi başarısını arttırır. İyi hazırlanmış köpük salep gibi koyu kıvamlı olur, kullanılan ilaç düşük konsantrasyonlu ise daha az kıvamlı olur. Klasik skleroterapide ise sıvı sklerozan ilaç damar duvarı ile temas etmeden önce kan ile seyrelir ve ilacın konsantrasyonu yarıya azalarak yararlanımı azaltır.

Veinlight adı verilen fiberoptik teknoloji ile çalışan cihazların yardımıyla  deri altındaki normal şartlarda iyi görülemeyen varislerin ve tedavi sonrası nükslere yol açabilen gizli varislerin tespit tespit edilerek köpük skleroterapisinin yapılması ile daha yüksek tedavi başarıları elde edilmeye başlanmıştır.

Yine köpük varis tedavisi; Termal yani yüksek ısının damar endoeteline uygulanması esası ile etki eden endo-venöz radyo-frekens  ya da lazer yöntemleri ile kıyaslanınca 1 mm ve üzeri her variköz vene herhangi bir anestezi (lokal, tümesan, spinal ya da genel) uygulanmasına gerek kalmadan,  hastalarımız tarafından çok hafif, sivrisinek sokma ağrısı olarak tanımlanan bir yakınma ile rahatça uygulanabilir. Bunları anlatırken yaklaşık bir asırdır uygulanan hastalıklı varisli venlerin cerrahi kesiler yapılarak çıkarılması operasyonlarının artık günümüz modern varis tedavisinde bir yeri olmadığını rahatlıkla söyleyebiliriz.

Köpük skleroterapi ile 2,5 cm ye kadar genişlemiş venleri birkaç dakikalık bir prosedürle rahatlıkla yok edebiliriz.  Hasta günlük aktivitelerinden ve işinden geri kalmaz, kalan kılcal varisler için yapılacak transkutan (cilt üstü) radyofrekans ya da lazer uygulamaları ile çok iyi kozmetik sonuçlar elde edilmektedir. Bu şekilde kombine tedaviler uygulanarak tüm variköz venler yok edildiğinden nüks etme oranları da diğer yöntemlere nazaran daha düşük olmaktadır. İleride varis hastalarında daha önce varis oluşmasına yol açan risk faktörlerinin tedavi sonrasında devam etmesine bağlı olarak farklı bölgelerde oluşabilecek varisler de tekrar kolay şekilde bu yöntemler ile tedavi edilebilir.

Köpük Skleroterapinin Varis Tedavisindeki Yeri için 15 yorum yapılmış


Gamze
24 Ağustos 2017

Varis tedavisinin belli ayları varmıdır yazın yaptırmamak gibi ?
prof.dr hasan berat cihan
merhaba.varis tedavisi için kış veya yaz fark etmiyor.fakat yazın işlemden sonra direk güneşe çıkmamanızı öneriyoruz

Seher
28 Ağustos 2017

Ayağımda kendiliğinden oluşan bozuk para şeklinde morarlamalar olup kendiliğinden geçiyor bunlar varisden mi kaynaklıdır herhangi bir yere çarpmıyorum çünkü bilgi verirseniz sevinirim
prof.dr hasan berat cihan
merhaba.tarif ettiğiniz rahatsızlık varisden dolayı olabilir.muayene olmadan kesin bişe sölememiz uygun olmaz.sağlıklı günler.

Merve
29 Ağustos 2017

Topuklu ayakkabı giyinmek varis oluşumuna neden olur mu ?
prof.dr hasan berat cihan
varis oluşumunda etkisi vardır.

Ahmetcan
6 Eylül 2017

Bacaklarım futbol oynadığım zamanlarda cok kasılıyor çevremdekilerden varisden kaynaklandığını duydum bunu nasıl anlarım ? Teşekkürler
prof.dr hasan berat cihan
merhaba.gözle görülmeyen varisiniz yoksa eğer anlamanız mümkün değil.muayene olmanızı öneririz.sağlıkklı günler.

samet
8 Şubat 2018

hocam merhaba. bacaklarımda varis var. köpükle tedaviyi araştırıyorum. yurtdışında yaşıyorum ama şimdi Türkiye’deyim. bu tedavi ne kadar sürer. bir de göz etrafındaki koyu damarlara da köpük uygulanabilir mi
prof.dr hasan berat cihan
göz altına sklerotedavi bacaklarada köpük tedavisi uyguluyoruz.beş gün içerisinde tedaviyi bitiririz.ayrıca yurt dışında yaşayan hastalarımaza iki sene takip garantisi vermekteyiz

buse
13 Şubat 2018

merhaba sağ bacağımın baldır kısmında bi tane yeşil damar ve beni rahatsız etti köpük tedavisi mi uygulanıyor onların yok olması için ?
prof.dr hasan berat cihan
merhabalar.evet köpük tedavisiyle varislerinizden kurtulabilirsiniz.

erdi
17 Şubat 2018

hocam merhaba skleroterapi yöntemini duyduym bu yöntemle kaybolan varisler belli bir süre sonra tekrar sorun yaşatıyor mu ?
prof.dr hasan berat cihan
yapılan varislerde sorun çıkarmaz.nadiren ilerleyen günlerde farklı yerlerde çıkabilir.

nehir
8 Mart 2018

merhaba hocam baldır kısmında varisler iç varisim olup olmadığını bilmiyorum doppler çekilmedim hiç muayene olmak istiyorum.

admin
8 Mart 2018

Merhabalar,
Her varis hastalığında dopler gerekmiyor, muayenemde ultrasonla bakarak tedavi hakkında bilgi verebilirim.. saygılar

alp
20 Mart 2018

hocam 25 yaşındayım sol bacağımın üstünde kalın damarlar var varis olma olasılığı var mı bu yaşta ?
prof.dr hasan berat cihan
merhabalar.her yaşta varis çıkma olasılığı vardır.varisin yaşla ilgisi yoktur.muayene olmanızda fayda var.sağlıklı günler

admin
20 Mart 2018

merhaba.Bir bacakta olunca varis olma ihtimali yüksek. Normal damarlar iki bacakta da sinetrik olur. Saygılar

duygu
26 Mart 2018

hocam merhaba baldır bölgemde bi kaç tane belirgin damar var ve bu damarlar ilerde daha çok fazlalaşma imkanı var mı ?

admin
26 Mart 2018

Merhaba Duygu hanım
Risk faktörlerinize bağlı olarak damarlarınız genişleme yapabilir..

gülten vargı
4 Nisan 2018

hocam merhaba ben kars da yaşıyorum tedavi için gelcem ama aynı gün biter mi tedavi gece geri dönmem gerekiyor.
prof.dr hasan barat cihan
merhabalar varisinizin yoğunluğuna ve yapılacak işleme göre değişmektedir.aşağıdaki numaralardan ulaşıp bilgi alabilirsiniz.
02163594561
02163570003
02163570002
05422312823

admin
10 Nisan 2018

Varisine göre değişir..05332319201 e whatsup tan görüntüleri gönderin.. size kesin bilgi vereyim.