Özellikle kadınların canını sıkan bir sorun kılcal damar yüz ve bacakların arka kısmında baldırlarda ilk etapta gözle görülmeyecek şekilde olup, tedavi edilmedikçe ilerleyen ve yaygınlaşan sorun kötü bir görünüm yanısıra bacaklarda sızlamaya neden olacaktır. Hatta ilerleyen evrelerde tansiyon düşmeleri ve bacaklarda kanamaya bağlı ciddi bir sorun olan venöz yetmezlik sorununa neden olabilir. Bu nedenle kılcal damarlar mutlaka tedavi edilemelidir.

Kılcal damarlar neden olur
Nedeni çok açık değildir, genetik yatkınlık önemli sebeptir. Ayakta durmayı gerektiren (öğretmenlik, berberlik, cerrahlık) işlerde çalışanlarda daha sık görülmesi ayakta sabit durmayı da sebepler arasına sokar. Bunun dışında doğum kontrol hapı kullanımı, çok sayıda gebelik de sebeplerdendir.
Yüz bölgesinde olan kılcal damarlar daha farklı sebeplerle ortaya çıkar. Güneşte uzun süre kalmak, fırıncı gibi ateş önünde çalışmak davranışsal sebeplerdir bunların dışında alkoliklerde ve siroz hastalarında da ileri dönemlerde ortaya çıkar.
Kılcal damar nasıl tedavi edilir

Lazer Yüksek ısı enerjisi taşıyan ışığın damara tutulması şeklinde yapılır. Çok uzun seanslar gerektirmesi, leke bırakması ve başarısının düşük olduğunu göstermiştir. Uygulama yapıldıktan 1 ay sonra hasta kontrole çağrılır düzelmediyse yeniden çalışılır bu 5-15 seans sürebilmektedir (bazı klinikler 1-5 seans dese de doğru değildir). Lazer konusunda ısrarcı olan hastalar dışında çok daha yüksek başarı elde edilen radyo frekans tedavisini tercih edilmektedir.

Radyo frekans Kullanılan enerji yüksek frekanslı radyo dalgalarıdır.Kılın dörtte biri kalınlığında çok ince iğnelerle radyo enerjisi veren alet yardımıyla yapılır. İnsan gözünün görebildiği tüm varisler yok edilebilir. İnce iğne damara girilir ve radyo dalgaları verilerek damar tahrip edilir. Yöntemin en büyük özelliği işlem esnasında sonucunun aynı anda görülmesidir, bu etkisi lazerden en büyük üstünlüğüdür. Uygulama genellikle tek seansta tamamlanır seyrek olarak ek seans gerekebilir. İsminden dolayı radyasyon tereddüt olsa da radyasyon yani zararlı kesinlikle içermemektedir ve herhangi bir zararı tespit edilmemiştir.

ilaç tedavisi: Skleroterapi denilen yöntemdir, köpük yada sıvı şeklinde uygulanır. Orta boylar için kullanılabilir çünkü enjektör iğnesinin girebileceği kadar kalın olması gerekir, belirli kalınlıktaki her damar uygulanabilir. Uygulama genellikle tek seansta tamamlanır seyrek olarak ek seans uygulamak gerekebilir.
Kılcal damarların çapları aynı hastada çok değişken olduğu için hiçbir hasta bir tek yöntemle tedavi edilemez, farklı yöntemler gerektirir bu sebeple hizmet alacağınız kliniğin teknolojik donanımından emin olunmalıdır.

Kılcal damar oluşumu nasıl önlenir
Net bir şekilde önleyen bir ilaç yada yöntem yoktur ancak uzun süre ayakta kalmamak gerekir. Düşük doz aspirin kullanımının yenilerinin çıkmasını azalttığı yönünde bilimsel çalışmalar vardır.

http://www.varisistanbul.com/kilcal-damar-tedavisi.html

Kılcal Damarlar Nasıl Geçer? için 15 yorum yapılmış


hazal
13 Şubat 2018

hocam ayak üstündeki kılcal damar tedavisini nasıl yapıyorsunuz
prof.dr.hasan berat cihan
merhabalar.köpük tedavisi ve skleroterapi kombine olarak uygulanmaktadır.

habip
20 Şubat 2018

hocam yanaklarımda kılcal damarlar var tedavi olmak istiyorum ama nasıl bir yöntem uyguluyorsunuz.
prof.dr hasan berat cihan
yanak bölgesindeki kılcallara lazaer tedavisi, nadiren geniş damarlara skleroterapi yapılmakta.burun kenarlarında oluşan kılcallara ise radyofrekans uygulanmaktadır.

sıla
1 Mart 2018

hocam merhaba burun kenarımda kılcal damarlarım var 3 ay önce radyo frekans yaptırdım ama o bölgede sanki tekrarlama oldu aynı bölgeden tekrar etmesi normal mi ?

admin
2 Mart 2018

Tedaviniz bitmemiş olabilir tekrar uygulama gerekebilir.
Saygılar

funda
2 Mart 2018

hocam yanaklarımda kılcal damarlar çıktı kırşehirde yaşıyorum hangi yöntemle yapıyorsunuz ve geri çıkma şansı var mı ?

admin
7 Mart 2018

Lazer ve radyofrekans uyguluyoruz.
Risk faktörlerine bağlı yenileri oluşabilir

DUYGU
5 Mart 2018

HOCAM MERHABA KILCAL DAMARLARIM VAR BURNUMDA TEDAVİ OLMAK İSTİYORUM AMA İYİLEŞME SÜRECİ NEDİR ?

admin
7 Mart 2018

Lazer ya da radyofrekans uyguluyoruz.
1 ay arayla 2 seans gerekebilir..
Saygılar

selin
8 Mart 2018

hocam merhaba bacaklarımda kılcal damarlar var. daha önce radyo frekans ile tedavi oldum ama istediğim sonucu alamadım. ilaç tedavisi daha iyi bir çözüm olabilir mi

admin
8 Mart 2018

Merhaba Selin hanım
Tek başına radyofrekans genelde yeterli olmaz, skkeroterapi, köpük tedavisi ile birlikte yapılırsa sonuç alınabiliyor.. saygılar

aslı
14 Mart 2018

hocam sağ bacağımın baldır kısmında tek bir bölgede kılcal damarlar var. sadece bu bölge tedavi edildiğinde diğer yerlere dağılma ihtimali var mıdır

admin
16 Mart 2018

Merhaba
İyi bir tedavi ile varislerinizden kurtulursunuz. Yayılma olmaz.
Saygılar

mehtap
23 Mart 2018

hocam merhaba yüz bölgesinde kılcal tedavisi çok fazla acıyor mu ve iz kalıyor mu ?
prof.dr hasan berat cihan
merhabalar.lazer yapılacaksa acısız bir işlem.radyofrekans işlemi biraz ağrılı olabiliyor ama tolere edilemeyecek bir ağrı değil.lazer mi radyofrekans mı yapılacak muayene olmadan bilemeyiz.

Ayla
26 Mart 2018

hocam ayak üzerindeki kılcal damarları da köpük ile mi tedavi ediyorsunuz

admin
26 Mart 2018

Öncelikli olarak köpük tedavisi yapılır sonrasında gerekirse lazer yapılır..