Özellikle kadınların canını sıkan bir sorun kılcal damar yüz ve bacakların arka kısmında baldırlarda ilk etapta gözle görülmeyecek şekilde olup, tedavi edilmedikçe ilerleyen ve yaygınlaşan sorun kötü bir görünüm yanısıra bacaklarda sızlamaya neden olacaktır. Hatta ilerleyen evrelerde tansiyon düşmeleri ve bacaklarda kanamaya bağlı ciddi bir sorun olan venöz yetmezlik sorununa neden olabilir. Bu nedenle kılcal damarlar mutlaka tedavi edilemelidir.

Kılcal damarlar neden olur
Nedeni çok açık değildir, genetik yatkınlık önemli sebeptir. Ayakta durmayı gerektiren (öğretmenlik, berberlik, cerrahlık) işlerde çalışanlarda daha sık görülmesi ayakta sabit durmayı da sebepler arasına sokar. Bunun dışında doğum kontrol hapı kullanımı, çok sayıda gebelik de sebeplerdendir.
Yüz bölgesinde olan kılcal damarlar daha farklı sebeplerle ortaya çıkar. Güneşte uzun süre kalmak, fırıncı gibi ateş önünde çalışmak davranışsal sebeplerdir bunların dışında alkoliklerde ve siroz hastalarında da ileri dönemlerde ortaya çıkar.
Kılcal damar nasıl tedavi edilir

Lazer Yüksek ısı enerjisi taşıyan ışığın damara tutulması şeklinde yapılır. Çok uzun seanslar gerektirmesi, leke bırakması ve başarısının düşük olduğunu göstermiştir. Uygulama yapıldıktan 1 ay sonra hasta kontrole çağrılır düzelmediyse yeniden çalışılır bu 5-15 seans sürebilmektedir (bazı klinikler 1-5 seans dese de doğru değildir). Lazer konusunda ısrarcı olan hastalar dışında çok daha yüksek başarı elde edilen radyo frekans tedavisini tercih edilmektedir.

Radyo frekans Kullanılan enerji yüksek frekanslı radyo dalgalarıdır.Kılın dörtte biri kalınlığında çok ince iğnelerle radyo enerjisi veren alet yardımıyla yapılır. İnsan gözünün görebildiği tüm varisler yok edilebilir. İnce iğne damara girilir ve radyo dalgaları verilerek damar tahrip edilir. Yöntemin en büyük özelliği işlem esnasında sonucunun aynı anda görülmesidir, bu etkisi lazerden en büyük üstünlüğüdür. Uygulama genellikle tek seansta tamamlanır seyrek olarak ek seans gerekebilir. İsminden dolayı radyasyon tereddüt olsa da radyasyon yani zararlı kesinlikle içermemektedir ve herhangi bir zararı tespit edilmemiştir.

ilaç tedavisi: Skleroterapi denilen yöntemdir, köpük yada sıvı şeklinde uygulanır. Orta boylar için kullanılabilir çünkü enjektör iğnesinin girebileceği kadar kalın olması gerekir, belirli kalınlıktaki her damar uygulanabilir. Uygulama genellikle tek seansta tamamlanır seyrek olarak ek seans uygulamak gerekebilir.
Kılcal damarların çapları aynı hastada çok değişken olduğu için hiçbir hasta bir tek yöntemle tedavi edilemez, farklı yöntemler gerektirir bu sebeple hizmet alacağınız kliniğin teknolojik donanımından emin olunmalıdır.

Kılcal damar oluşumu nasıl önlenir
Net bir şekilde önleyen bir ilaç yada yöntem yoktur ancak uzun süre ayakta kalmamak gerekir. Düşük doz aspirin kullanımının yenilerinin çıkmasını azalttığı yönünde bilimsel çalışmalar vardır.

http://www.varisistanbul.com/kilcal-damar-tedavisi.html

Kılcal Damarlar Nasıl Geçer? için 13 yorum yapılmış


sıla
1 Mart 2018

hocam merhaba burun kenarımda kılcal damarlarım var 3 ay önce radyo frekans yaptırdım ama o bölgede sanki tekrarlama oldu aynı bölgeden tekrar etmesi normal mi ?

nur
13 Haziran 2018

hocam merhaba bacaklarımda kılcal damarlar oluştu geçen yaz farkettim bu yaz biraz fazlalaştı tedavisi mümkünse ve bir daha hiç çıkmayacaksa yaptırmak istiyorum.

admin
20 Haziran 2018

Merhaba
Köpük skleroterapi ve silgi lazer tedavisi ile varislerinizden kurtulabilirsiniz..

admin
7 Temmuz 2018

Nur hanım merhaba
Köpük ve lazer tefavisi ile varislerinizden sizi kurtarabilirim. Saygılar

ebru
12 Temmuz 2018

hocam merhaba burun kenarında kılcallar var geçme olasılığı yüzde kaç ?

admin
13 Temmuz 2018

Burun kulcallarında lazer ve/ veya lazer tedavisi uyguluyoruz.. sonuçlar çok iyi.
Saygılar.

nil
12 Temmuz 2018

Hocam merhaba bende kılcal damar varisi başladı ve bacağımda büyük sıkıntıya sokuyor. Gün geçtikçe sanki daha çok ilerleme yapıyor. 25 Yaşındayım tedaviye başlasam erken mi olur?

admin
13 Temmuz 2018

Merhaba,kılcal varisler başladımı giderek artar. Ne kadar erken tedavi edilirse iyidir. Köpük tedavisi ve lazer yapıyorum..saygılar

Aslı
29 Ocak 2019

Hocam bacaklarımda ufak ufak kılcal varisler oluşmaya başladı ama beni asıl rahatsız eden ağrı. kılcal varis ağrı yapar mı. teşekkür ederim
merhaba.evet yapar ağrı.kılcal damarları besleyen gözle görülmeyen varisler vardır.onların tedavi edilmeden kılcalları yok etmek mümkün değildir.yine de kesin sonuç için muayene olmanız gerekir.bizim muayenelerimiz ücretsizdir dilerseniz 02163570002-03 numaralardan ücretsiz randevu için bilgi alabilir randevu

Zeliha
2 Şubat 2019

Hocam burnumun ucunda ben gibi gir şey çıktı doktora gittim. kılcal damar dedi tek bir yerde ben gibi . bunun tedavisini yapabiliyor musunuz
merhaba.evet tedavisi mümkündür.radyofrekans ile yakarak silinebilir.bizim muayenelerimiz ücretsizdir dilerseniz 02163570002-03 numaralardan ücretsiz randevu için bilgi alabilir randevu oluşturabilirsiniz.sağlıklı günler

Zehra
22 Nisan 2019

Doktor bey yüzdeki kılcallara lazer uygulanabiliyor mu
merhaba evet yüze lazer uygulanabiliyor.

Esin
22 Temmuz 2019

Merhaba doktor bey . 5 yıl önce bacağımı bir yere çarptım morardı. o bölge iyileştikten sonra kılcal damarlar oluştu ve yayıldı . bu şekilde olan kılcallar da tedavi edilebilir mi

Asistan
27 Temmuz 2019

merhaba tedavi edilebilir diyebilmek için görmek gerekir bize ulaşırsanız yardımcı olabiliriz
0542 231 2823 veya 0216 357 00 02


WhatsApp Destek
İletişim Bilgilerimiz

yeni