Bizim uygulamasını uzun yıllar önce son verdiğimiz varis ameliyatı ile tedavi yöntemlerini bilmenizi isterim. Aşağıda en çok uygulanan 4 farklı varis ameliyatı türü anlatılmaktadır.

Varis Ameliyatı

Pake Eksizyonu
Varis ameliyatları arasında sanırım en masumları olup, diğerleri gibi insanı bin pişman eden yöntemlerin en hafifidir. Varisli damarları bağlantı noktalarından bağlama, ve aynı zamanda kesme gibi işlemlerle yapılan bu yöntem halen uygulanan yöntemler arasındadır. Ameliyat sonrası hasta bandaj yada varis çorabı kullanır.

Stripping Venoktomi
Bu yöntem ise çok farklı bir sistem geliştirmiş. Damar genişlemesinin başlıca noktası olan kasıklardan sokulan bir tel bacak kısmından çıkarılarak asılmaya başlanır. Bu şekilde varisli damar vücuttan ayrılır.

Hook Venektomi
Bir kanca geliştirilmiş ve o kancanın adı (Hook) nerdeyse ameliyatın ismi olmuş, küçük bir parça yardımı ile yapılan Hook Venektomi ameliyatı 0,5cm alanda yapılan kesikten varisli damar çıkarılır.

Kapakcık Onarımı
Bildiğiniz gibi varis hastalığı, diz ile bacaklar arasında olup, kirli kanı geri kaçırtmamakla vazifelendirilmiş olan kapakcıkların bozulması ile ortaya çıkar. Kapakcık onarımı ameliyatı ise o bozulan kapakcıkları onarmayı denemiş lakin başarılı olamamıştır. Çok fazla başarısız sonuç ve tekrarlama riski görülmüştür.

Ameliyatla Tedavi Yöntemleri için 2 yorum yapılmış


Anonim
27 Mayıs 2015

amaliyat sonrasi kpmpikasyon olusurmu bacgimi kaybetmekten korkuyorum

admin
20 Temmuz 2015

Idea klinikleri varis ameliyatı uygulamamaktadır. Ameliyatsız tedavi sonrası işinize, okulunuza dönersiniz. Hiç bir sorun olmaz.